• جنون در آموزه های طبی اسلام

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/06/14
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/06/14
  • تعداد بازدید: 213
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02122439850

  جنون در آموزه های طبی اسلام

  سابقه و هدف: آموزه های طبی اسلام توصیه های فراوانی درباره‌ی سلامت جسم و جان دربردارد. بخشی از این آموزه ها درباره‌ی بیماری های روانی از قبیل جنون است. اسلام دستورهای فراوانی درباره‌ی مقابله با جنون دارد. سامان دهی توصیه های مزبور از یک سو و تبیین آنها از سوی دیگر از اهداف این پژوهش است.

  روش کار: این پژوهش از نوع کتابخانه‌ ای است که با جستجوی واژگانی نظیر مجنون، جنون، جن و مسّ در متون دینی و با جستجوی عناوین پیش گفته در پایگاه های معرفی مقالات، به بررسی آن پرداخته است. در این پژوهش همه‌ی مسائل اخلاقی رعایت شده؛ و نویسنده‌ی مقاله تضاد منافعی درباره‌ی آن گزارش نکرده است.

  یافته‌ها: جنون در آموزه های طبی اسلام در دو بُعد پیشگیری و درمان اشاره شده است. در این آموزه ها روش های مادی و معنوی فراوانی معرفی شده که مقاله‌ی حاضر آنها را بررسی؛ و در نهایت بیش از بیست روش معرفی کرده است. یافته ها در حوزه‌ی جستجوی مقالات حاکی از آن است که موضوع جنون در تحقیقات پژوهشگران تنها با صبغه‌ی فقهی، حقوقی، پزشکی و ادبی بررسی شده و هیچ تحقیق جامعی تاکنون جنون را با رویکرد آموزه های اسلامی بررسی نکرده است.

  نتیجه‌گیری: از نظر آموزه های اسلامی جنون بیماری صعب‌العلاج و سهل‌التدارکی است. راه های پیشنهادی اسلام برای پیشگیری و درمان بیماری ها به طور عام و جنون به طور خاص بسیار ساده، کم هزینه و طبیعی است. ادعیه و راز و نیاز با پروردگار در کنار تدبیرهای عملی برای درمان و پیشگیری، موید تجربیات روان‌شناسان است. در نهایت اینکه اسلام همه‌ی ابعاد وجودی انسان را مد نظر داشته؛ و در مقابله با بیماری‌ها به کرامت انسان اهمیت ویژه ای داده است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها