حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • بررسی طراحی کارآمد فضاهای اداری با بهره گیری از معماری سبز با تاکید بر روانشناسی محیط

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/20
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/21
  • تعداد بازدید: 242
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  بررسی طراحی کارآمد فضاهای اداری با بهره‌گیری از معماری سبز با تاکید بر روانشناسی محیط

  امروزه نقش روانشناسی محیط در معماری داخلی با توجه به ادراک محیط توسط انسان و تأثیرات آن بر سلامت روح و روان افراد بسیار حایز اهمیت می باشد. یکی از فضاهایی که بحث روانشناسی محیط در آن بسیار کارامد می باشد، فضاهای اداری هستند که کارمندان بیش از نیمی از وقت خود را در روز در آن سپری می کنند. لذا ایجاد فضایی که بتواند سلامت روحی و احساس خوشایند بودن در فضا را در آن ها با هدف افزایش راندمان کاری در افراد ایجاد کند، مورد توجه قرار گرفته است.

  در واقع هدف از معماری داخلی کارامد اداری، کاهش میزان استرس ناشی از حضور در این فضاها می باشد. استفاده از عوامل طبیعی در طراحی داخلی، برای ایجاد پایداری اکولوژیک میان طبیعت و مصنوعات بشری امری مهم می باشد. جایگاه فضای سبز به عنوان عنصر حیاتی در زندگی غیر قابل انکار است. در این پژوهش به بررسی تاثیرات روان شناختی فضای سبز بر کاربران فضای اداری پرداخته شده است. پژوهش حاضر با هدف بررسی ارتباط کاربران فضاهای اداری با معماری سبز در جهت بهبود آثار روانی و ایجاد آرامش و سلامت روان که موجب بهبود کیفیت فضای دفاتر اداری می شود، انجام گرفته است.

  روش پژوهش توصیفی- تحلیلی می‌باشد. در این مقاله ابتدا مبانی نظری پژوهش که شامل روانشناسی محیط، معماری سبز، زیباشناسی و اهمیت سبزینگی است، آورده شده و سپس به بررسی تاثیر آن در طراحی فضاهای اداری به منظور افزایش راندمان عملکردی افراد پرداخته شده است. یافته های پژوهش نشان می دهد که بهره گیری از عناصر معماری سبز مانند دیوار سبز در فضاهای اداری علاوه بر ایجاد آرامش روحی، حس رضایت  و تعلق به مکان و لذت بودن در فضا را در کاربران تقویت می‌کند، که نتیجه آن طراحی فضاهای کارامد اداری با در نظر گرفتن معیارهای روانشناسی محیط می باشد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها