• حائل گذاری فیزیکی با شیوه تسهیل شده استفاده همزمان از سپر محافظ صورت (face shield) و ماسک صورت (face mask) برای مقابله با سویه های جدید ویروس کرونا (new coronavirus) و پیشنهاد یک آزمایش کاربردی

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/06/21
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/10
  • تعداد بازدید: 225
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: 09216189337

  حائل گذاری فیزیکی با شیوه تسهیل شده استفاده همزمان از سپر محافظ صورت (face shield) و ماسک صورت (face mask) برای مقابله با سویه های جدید ویروس کرونا (new coronavirus) و پیشنهاد یک آزمایش کاربردی

  با توجه به دورنمای همه گیری کرونا، امکان ظهور سویه های جهش یافته بیشتر در بستری گسترده در جهان و نسبی و ناپایدار بودنِ کارایی واکسنها، انجام اقداماتی بهداشت محور برای مقابله با این تهدید ضرورت دارد؛ اقداماتی که رویکردی مشارکت دهنده داشته و فعال و پیش دستانه proactive باشند. تا دستیابی به راهکاری پایدار، علاوه بر تمهیداتی همچو واکسیناسیون، حائل گذاریِ فیزیکی physical precluding از جمله این اقدامات است.

  بنا به کاهش فزاینده تاثیر استفاده ی "تنها" از ماسک، حائل گذاری فیزیکی ترجیحا می باید از طریقِ " استفاده همگانی از شیلد یا همان سپر محافظِ صورت face shield همراه با ماسک و پوششِ مقتضی در زیر آن، ضمن توزیع گسترده و رایگانِ سپر صورت" انجام گیرد. با در نظر داشتنِ توان سرایتِ خیلی بالای برخی سویه های جدید، تاثیر پایینترِ واکسنهای پیشین و " کارایی کمترِ استفاده ی تنها از ماسک در پیشگیری از گسترش بیماریِ ناشی از سویه های مزبور"، استفاده از شیلد یا سپر صورت همراه با پوشش لازم در زیر آن می تواند راهی موثر برای عموم در فضاهای عادی برای مقابله با گسترش عفونت جدیِ کرونایی باشد.

  یک کارکرد مهمِ پوششِ مزبور در زیر سپر صورت به ویژه کاهشِ "سرعت و شدتِ" خروج ذراتِ خارج گشته از راه دهان همچنین با توجه به "تاثیر صفحه سپرِ قرارگرفته در مقابل آن" و نیز "نقش عمده ذرات نسبتا بزرگترِ تنفسی در انتقال کووید- 19 "است. اما برای بسیاری استفاده همزمان از سپر صورت و ماسکهای یکبار مصرفی که هم روی دهان و هم به خصوص روی بینی را بپوشانند برای مدت طولانی به سادگی عملی نیست. اما پوشاندنِ فقط دهان در زیر سپر صورت، برعکس، میتواند استفاده از سپر را برای بسیاری تسهیل نماید.

   بنابراین بررسیِ " یک شیوه تسهیل شده استفاده همزمان از سپر صورت و ماسک" اهمیت اساسی دارد. در این باره انجام فوریِ یک شبیه سازی و آزمایش ساده کاربردی برای نشان دادن اثربخشیِ استفاده از سپر صورت همراه با ماسکی "فقط بر روی دهان و نه بر روی بینی" در زیرِ سپر با ماسکهای مختلف، شامل ماسکهای معمولِ یکبار مصرف و نیز پوششهای پارچه ایِ "قابل شستشو"، پیشنهاد می شود .

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها