• بررسی روش های کاهش مصرف انرژی در سامانه های پمپاژ آبیاری اراضی کشاورزی

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/11/18
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/11/26
  • تعداد بازدید: 160
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: ۰۹۳۳۳۴۹۸۱۲۶

  بررسی روش های کاهش مصرف انرژی در سامانه های پمپاژ آبیاری اراضی کشاورزی

  کشاورزی پایدار سودآور و مستمر بر حفظ منابع طبیعی متکی است. این روش کشاورزی اقتصادی ترین و در عین حال سودمندترین روش برای استفاده از انرژی و تبدیل آن به محصولات کشاورزی بدون از بین بردن حاصلخیزی خاک و کیفیت محیطی است. با توجه به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و مصرف مستقیم بیشتر انرژی (سوخت‌های فسیلی یا برق) در سیستم‌های استحصال آب و آبیاری نسبت به سایر بخش‌های کشاورزی، ارائه راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در این بخش ضروری است.

  بهینه سازی مصرف انرژی راه حل ها و روش های مختلفی را در مصرف انرژی ارائه می دهد. این موضوع نه تنها از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های آن حائز اهمیت است، بلکه باعث افزایش آلودگی محیط زیست نیز می شود. در این راستا پژوهش حاضر با هدف بررسی روش های کاهش مصرف انرژی در سیستم های پمپاژ آبیاری اراضی کشاورزی انجام شده است. در این تحقیق ایستگاه های پمپاژ شماره 1 تا 4 شهر شیراز مورد بررسی قرار گرفته است.

  تمامی این ایستگاه های پمپاژ برای آبیاری زمین های کشاورزی تحت شبکه های بارانی و قطره ای کار می کنند. برای این منظور راندمان الکتروموتور، راندمان هیدرولیکی پمپ و راندمان مکانیکی ایستگاه ها محاسبه خواهد شد. راندمان کل ایستگاه های پمپاژ با استفاده از این پارامترها بررسی می شود و در این زمینه از نرم افزار ارزیابی سیستم پمپاژ past استفاده شده است. تحقیق حاضر از نظر هدف کاربردی است. نتایج نشان داد که با بکارگیری راهکارهایی می توان وضعیت ایستگاه های پمپاژ تحقیق حاضر و همچنین ایستگاه های پمپاژ برنامه های توسعه آتی کشور را بهبود بخشید.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها