• حمایت از علائم تجاری در حقوق تجارت بین الملل

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/12/25
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/25
  • تعداد بازدید: 123
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 04533628475

  حمایت از علائم تجاری در حقوق تجارت بین الملل

  برای ارزیابی عادلانه، اخلاقی و اقتصادی بودن هر قانونی که در جامعه وضع شود، نیازمند بررسی فلسفه و مبانی آن قانون هستیم. در واقع به کمک فلسفه و مبانی هر قانون میتوان هم در مرحله وضع قانون و هم در مرحله تفسیر قانون، ملاحظات مختلفی را وارد قواعد حقوقی کرد. در این راستا قانون علائم تجاری نیز از این امر مستثناء نیست. یکی از عوامل موثر در شکل گیری نظام حمایت از علائم تجاری مبانی نظری و خصوصاً اقتصادی آن است، به طوری که میتوان ادعا کرد که بدون شناخت این مبانی، زیر ساخته ای بنیادی نظام حمایت از علامت تجاری، هر تلاشی برای فهم قواعد و مقررات و درک روابط منطقی و نظام واره آنها بی ثمر خواهد بود.

  به خصوص توجه به این مسئله در کشورهایی که فاقد یک نظام حمایتی کاملاً مستقل و بر گرفته از ساختار حقوق و اقتصادی هستند، از اهمیت به سزایی برخوردار است، چرا که بی توجهی به مبانی، مشکلات پیچیده تری را به همراه خواهد داشت و چه با تلقین نادرست قواعد برخاسته از نظام های حقوقی مختلف به جای ترسیم یک قانون نظامند، جامعه را با مجموعه ای از قوانین و نشئت آراء قضایی و پراکندگی و تعارض آنها دست به گریبان می سازد.

  از این رو درک روح کلی قانون علائم تجاری نیز به شناخت فلسفه و مبانی آن بستگی دارد. در این راستا لازم به توضیح است که منظور از فلسفه حقوق، بحث های نظری و تحلیلی است درباره آنچه که فلسفه به آن اضافه می شود. یا به بیان دیگر بررسی مبانی پدیده مورد نظر است. لذا در تحقیق پیش رو نیز از منظر حقوقی و اقتصادی به فلسفه حمایت از علامت تجاری پرداخته می شود. پس نباید انتظار داشت که مباحث فلسفی غالب گردند، بلکه در حد نیاز به آنها پرداخته می شود. فایده مهم این مطالعه رسیدن بینش عمیق تری از قانون حمایت از علائم تجاری و توانایی توجیه و نقد قواعد آن بوده و در این صورت است که قابلیت عادلانه ساختن و تحقق اهداف قانون علائم تجاری در سایه تسلط بر فلسفه حقوقی و اقتصادی آن، ممکن می شود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید