• بررسی و تحلیل مشکلات مدیریتی حوزه آب در اراضی شالی کاری و شبکه آبیاری و زهکشی سفید رود

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/11/23
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/08
  • تعداد بازدید: 277
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: 09142959557

  بررسی و تحلیل مشکلات مدیریتی حوزه آب در اراضی شالی کاری و شبکه آبیاری و زهکشی سفید رود

  کمبود منابع آب در سال های اخیر چشمگیرتر شده است که منجر به جستجوی رژیم های مدیریتی جدید، کنکاش در موانع و محدودیت ها و ارائه راهکارهای بهینه مدیریت منابع آبی، حل مساله جهت رفع این معضل شده است. از آنجائیکه در سالهای اخیر با کمبود آب در اراضی شالیکاری تحت رودخانه سفید رود به دلیل کاهش آورد آب این شبکه روبرو بوده ایم لذادر جستجوی راهکارهایی بهینه به طرح مسئله پرداختیم تا موانع و مشکلات مدیریتی این حوزه را بررسی کنیم.

  لذا هدف و گروه مطالعاتی را جمعی از کارشناسان حوزه قرار داده و با طراحی پرسشنامه و طرح سوال های اصولی در این حوزه نظر این اساتید و مجربین را جویا شدیم. سطح اول در سه شاخص اصل( (a,b,c، سطح دوم دارای 16 زیر معیار و سطح سوم دارای 85 زیر معیار مورد بررسی قرار گرفته شد.

  تجزیه تحلیل داده ها با مدل  fahp انجام شد نتایج حاکی از آن بود که از بین سه عامل اصلی سهم مشکلات و موانع آب در سطح مزارع 40%، مشکلات و موانع در تامین آب 31% و مشکلات و موانع انتقال آب 29%  بود که هر کدام با زیر معیارهایی در میزانی از مشکلات سهیم می باشند. که لزوم توجه کارشناسان حوزه آب را به هر کدام از عوامل فوق نشان داده که با بررسی های دقیق تر نیازمند اتخاذ تصمیمات مدیریت جدید جهت رفع موانع در این حوزه هستیم. لذا بایست همه مشکلات هر سه حوزه فوق توسط کارشناسان بررسی و اقدامات شایسته انجام شود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها