• مقایسه ی مهارت های اجتماعی در کودکان 6-5 ساله حاصل از روش های کمک باروری با باروری طبیعی در مقطع پیش دبستانی در اصفهان

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/08/01
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/08/01
  • تعداد بازدید: 475
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 09371850780

  مقایسه‌ی مهارت‌های اجتماعی در کودکان 6-5 ساله حاصل از روش‌های کمک باروری با باروری طبیعی در مقطع پیش‌دبستانی در اصفهان

  مراکز متعدد درمان نازایی در ایران در حال فعالیت هستند و دسته‌ای از کودکان در کشور ما حاصل چنین روش‌های درمانی هستند. هدف از انجام این مطالعه مقایسه‌ی مهارت‌های اجتماعی در کودکان 6-5 ساله حاصل از روش‌های کمک باروری با باروری طبیعی است. این مطالعه از نوع توصیفی-‌مقایسه‌ای بود، کودکان 5 و 6 ساله‌ی پیش‌دبستانی دختر و پسر که 42 کودک حاصل روش‌های کمک باروری و 42 کودک حاصل از بارداری طبیعی است. مهارت اجتماعی از طریق پرسش‌نامه گرشام و الیوت فرم مربی بررسی شد.

  نتایج این مطالعه نشان داد مهارت اجتماعی کودکان متولد شده با استفاده از روش‌های کمک باروری تفاوت آماری معنی‌داری با کودکان حاصل از بارداری طبیعی نداشت. مشکلات رفتاری کودکان گروه کمک باروری در بعد رفتارهای درون‌زا به‌طور معناداری بیشتر از گروه باروری طبیعی بود. پرستار کودکان با اطلاع‌رسانی نتایج این پژوهش می‌تواند مانع نگرانی در زوج‌های نابارور درباره مهارت اجتماعی کودک حاصل از روش‌های کمک باروری شود، رفتارهای درون‌زا در کودکان زوج‌های نابارور افزایش نشان داد که با غربالگری می‌توان مشکلات را شناسایی و برنامه‌ریزی کرد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها