حوزه های تحت پوشش ژورنال
 • بررسی نقوش مقرنس کاری مسجد گوهرشاد بر طراحی روی لباس زنان

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/06/10
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/06/10
  • تعداد بازدید: 438
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  بررسی نقوش مقرنس‌کاری مسجد گوهرشاد بر طراحی روی لباس زنان

  هنر و معماری از مواردی است که با کنکاش و تجزیه و تحلیل و مورد مداقه قرار دادن آن می‌توان به بسیاری از موارد از قبیل هویت اعتقادی-دینی، فرهنگ و آداب و رسوم و سیاست و ... آن کشور دست پیدا کرد. مسجد گوهرشاد واقع در مضجع شریف و متبرک رضوی (علیه‌السلام) از معماری ناب و منحصری به فردی برخوردار است و به عنوان یکی از شاهکارهای نادر معماری دوره تیموری شناخته شده است و یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین مساجد تاریخی در ایران، حتی جهان اسلام به شمار می‌رود.

  در این مسجد استفاده از معماری سنتی ایرانی و اسلامی به‌وضوح دیده می‌شود. مسجد جامع گوهرشاد که بانی آن «گوهرشاد آغا» است، سرشار از هنرهای قدسی معماری ایران زمین، بنا شده است. تاثیر مقرنس کاری بر طراحی لباس اجتماع زنان از جمله مانتو از اهداف این پژوهش محسوب می شود همچنین ترویج الگوهای مناسب پوشاک برای بانوان به واسطه شناخت عناصر سنتی البسه بومی بانوان و کاربردی ساختن مساله بهره برداری نو از پوشاک در ایران است.

  با توجه به مطالب فوق‌الذکر در پژوهش حاضر در پی آن هستیم که مقرنس کاری معماری مسجد گوهرشاد و تاثیر آن بر لباس اجتماع زنان را مورد تبیین و مداقه قرار دهیم. در پژوهش حاضر برای گردآوری و دستیابی به نتیجه از روش کتابخانه‌ای و توصیفی و نهایتا تحلیلی استفاده شده است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها