• بررسی تاثیر شنیدن آوای قرآن در کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان مراجعه کننده به بیمارستان امام حسین (ع)

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/06/15
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/06/15
  • تعداد بازدید: 187
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02122439850

  بررسی تاثیر شنیدن آوای قرآن در کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی در بیماران مبتلا به سرطان مراجعه‌کننده به بیمارستان امام حسین (ع)

  سابقه و هدف: از مهم‌ترین عوارض آزاردهنده‌ی شیمی‌درمانی در سرطان، تهوع و استفراغ است که روش‌های پیشگیری یا درمانی و گاهی روان‌درمانی یا موسیقی‌درمانی برای کمک به کنترل آن، مطالعه و تاثیر صوت قرآن بر کاهش درجه و بروز این دو عارضه بررسی شده است.

  روش کار: این مطالعه از نوع نیمه‌تجربیِ تک‌گروهی بود که 31 بیمار مبتلا به سرطان که در بخش رادیوتراپی انکولوژی بیمارستان امام حسین (ع) به‌ صورت سرِپایی شیمی‌درمانی شدند، در آن شرکت کردند. بیماران در دو دوره‌ی متناوب شیمی‌درمانی، درمان‌های رایجِ ضد تهوع و استفراغ را با شنیدن صوت قرآن و در نوبتی دیگر بدون شنیدن آن دریافت کردند و سپس پرسش‌نامه‌یی را درباره‌ی بروز و درجه‌ی عارضه‌های فوق طبقِ نظام درجه‌بندی استانداردِ بین‌المللی پاسخ دادند و هر بیمار با وضعیت قبل و بعد از این نوع درمان مقایسه شد. در این پژوهش همه‌ی موارد اخلاقی رعایت شده است و مولفان مقاله هیچ‌گونه تضاد منافعی گزارش نکرده‌اند.

  یافته‌ها: نتایج نشان داد افرادی که حالت تهوع و استفراغ داشتند، بعد از شنیدن قرآن این حالت از 35 درصد به 22 درصد کاهش یافت، اما اختلاف آماری معنی‌دار نبود (p=0.125). همچنین شنیدن آوای قرآن احتمال بروز استفراغ را در بیماران، 64 درصد (p=0.03 و or=0.36) و درجه‌ی بالاترِ تهوع را در 89 درصد موارد، کاهش داد ( p<0.001 و or=0.12). قبل از انجام این نوع از درمان 35.5 درصد از بیماران تهوع نداشتند در حالی ‌که بعد از آن این رقم به 67.7 درصد رسید و تقریبا نیمی از افرادِ مطالعه، درجه‌ی تهوع کمتری داشتند. همچنین، درجه‌ی تهوعِ هیچ یک از بیماران بعد از درمانِ ذکرشده افزایش نیافت.

  نتیجه‌گیری: شنیدن صوت قرآن حتی به ‌مدت کوتاه می‌تواند به‌ طور چشم گیری موجب کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی شود. چنین تاثیری که به ‌دلیل انحراف فکر بیمار از شیمی‌درمانی یا از آثار معنوی قرآن است، باید در مطالعات گسترده‌تر و به ‌صورت دوگروهی سنجیده شود. با توجه به تاثیری که شنیدن صوت قرآن در مطالعات دیگر، از جمله القای بی هوشی داشته، شاید بتوان از این روش در کنترل عوارض آزاردهنده‌‌ی درمان سرطان نیز استفاده کرد.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها