• ارائه روشی برای بهبود الگوریتم aodv برای مسیریابی شبکه های ادهاک بین خودرویی ( vanets ) با استفاده از الگوریتم جهش قورباغه اصلاح شده

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/12/22
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/22
  • تعداد بازدید: 234
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02538868905

  ارائه روشی برای بهبود الگوریتم aodv برای مسیریابی شبکه های ادهاک بین خودرویی ( vanets ) با استفاده از الگوریتم جهش قورباغه اصلاح شده

  یکی از مهمترین چالش های شبکه های بین خودرویی، تحرک سریع گره ها (خودروها) و جابجایی آنها است که باعث تغییر در توپولوژی شبکه و به طبع آن کاهش زیاد مقیاس پذیری آن می باشد. در این شبکه ها برای هر بسته اطلاعاتی به دلیل عدم وجود زیرساخت ارتباطی، مسیریابی به صورت مستقل انجام می گیرد. و علائم جاده ای و ترافیکی و موانع موجود در مسیر و مسیرهای خط کشی شده و اطلاعات مربوط به فاصله و سرعت دیگر خودروها به صورت لحظه ای نشان داده می شود که به رانندگان در تصمیم گیری برای ایجاد امنیت و جلوگیری از تصادفات و بوجود آمدن ترافیک کمک شایانی می کند.

  فلذا هدف ما در این مقاله ارائه راهکاری برای کاهش شدید زمان در انتخاب مسیر بهینه و افزایش مقیاس پذیری شبکه با استفاده از الگوریتم جهش قورباغه اصلاح شده به سبب استفاده از جابجایی های مبتنی بر بهترین محلی و بهترین کل، پیاده سازی جستجوی تصادفی به صورت کارا و سرعت بالای همگرایی است. در نهایت با معیارهایی بار مسیریابی نرمال شده، نرخ تحویل بسته اطلاعاتی و متوسط تاخیر انتها به انتها مورد ارزیابی قرار دادیم.

  نتایج به دست آمده از شبیه سازی نشان می دهد که الگوریتم پیشنهادی برای معیا رهای میانگین نرخ تحویل بسته برابر با 100 %، بار مسیریابی نرمال شده برابر با 19 % و متوسط تاخیر انتها به انتها مقدار 9.9 ثبت شده که نسبت به الگوریتم های ملخ، ازدحام ذرات و ژنتیک بهتر عمل می کند.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین ژورنال ها