• چالش های موجود در قراردادهای مشارکتی بخش خصوصی و عمومی (ppp)

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/12/27
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/27
  • تعداد بازدید: 198
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02188027579

  چالش های موجود در قراردادهای مشارکتی بخش خصوصی و عمومی (ppp)

  در دنیای امروز، شهرنشینی در تمام ابعاد، به سرعت در حال گسترش می باشد و مدیران شهری با توجه به گسترش شهرنشینی تلاش می‌کنند به انتظارات شهروندان و سازمان ها، از شهر و مدیریت شهری ، پاسخ دهند و برای اداره شهر در فضای متحول شده امروزی، برنامه ریزی و فعالیت نمایند. اداره شهرها در گذشته با توجه به وسعت و جمعیت کم آنها، از طریق کمک های دولتی نظیر عوارض، ممکن بود.

  این در حالیست که بودجه های دولتی برای توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز یک کشور به صورت متعارف محدود و غیر بهینه است. این پژوهش با استفاده از روش های کیفی و کمی چالش این گونه از قراردادها را شناسایی و اولویت بندی نمود که میتوان به چالش های ساخت و بهره برداری، بخش خصوصی و چالش های بخش عمومی اشاره کرد. از نتایج این پژوهش میتوان به چالش بخش عمومی با وزن 0.421، چالش بخش خصوصی با وزن 0.391 و چالش بخش ساخت و بهره داری با وزن 0.188 که به ترتیب در اولویت های اول تا سوم قرار گرفتند، اشاره کرد.

  علاوه بر این چهار عامل کلیدی و موثر در اجرای موفق طرح های مشارکت دولتی-خصوصی، به شرح زیر قابل ذکر می باشد:حصول اطمینان از دسترسی آزادانه به بازار و امکان رقابت عادلانه و بدون تبعیض در بستر اقتصادی جامعه، حفاظت از منافع اقشار جامعه و حداکثر نمودن ارزش افزوده طرح های مشارکت دولتی-خصوصی، تعریف سطح بهینه کمک های دولتی هم به منظور شناسایی پروژه های ضروری و بادوام و هم به جهت جلوگیری از امکان سوءاستفاده از اموال دولتی برای کسب سودهای بادآورده و ارزیابی موثرترین نوع مشارکت با توجه به نوع پروژه مورد نظر.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها