• بررسی تاثیر افزودنی های مختلف بر مشخصات مکانیکی آسفالت سرد تولید شده با قیر امولسیون

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/12/27
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/27
  • تعداد بازدید: 139
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02188027579

  بررسی تاثیر افزودنی های مختلف بر مشخصات مکانیکی آسفالت سرد تولید شده با قیر امولسیون

  فواید بسیار مهم آسفالت سرد شامل حفظ منابع طبیعی، کاهش هزینه و انرژی است. در این بین مخلوط‌های آسفالتی گرم دارای دوام و مقاومت بالاتری نسبت به مخلوط‌های سرد هستند ولی استفاده از مخلوط‌های آسفالتی گرم سبب آلودگی‌های زیست محیطی، انتشار گازهای سمی و مضر و همچنین کاهش ایمنی کارگران می‌گردد. بنابراین امروزه استفاده از مخلوط‌های آسفالت سرد به منظور حفظ محیط زیست و همچنین خطرات کار رو به افزایش است، که از این نوع آسفالت به همراه قیر امولسیون استفاده می‌گردد.

  با این وجود استفاده از آسفالت سرد تولید شده در کارخانه با قیر امولسیون مشکلاتی مانند شیارشدگی، ترک‌های حرارتی، کاهش مقاومت و ... را در پی دارد. بنابراین نیاز به استفاده از مواد افزودنی به منظور بهبود خصوصیات عملکردی این نوع آسفالت احساس می‌گردد. با توجه به اهمیت موضوع، در این تحقیق مروری بر مطالعات صورت گرفته در زمینه تاثیر افزودنی‌های مختلف بر مشخصات عملکردی آسفالت سرد بازیافتی تولید شده با قیر امولسیون انجام شده است.

  در نهایت  با توجه به نتایج مطالعات صورت گرفته می‌توان گفت که مخلوط‌های آسفالتی تولید شده با قیر امولسیون نسبت به عوامل محیطی و رطوبت، مقاومت بسیار پایینی دارند و بنابراین استفاده از افزودنی ها توصیه می‌گردد. نتایج نشان داد که استفاده از افزودنی‌های مختلف سبب بهبود مقاومت مخلوط آسفالتی در مقابل رطوبت می‌گردد که این موضوع در مورد نمونه‌های اصلاح شده با ترکیب پلیمر با سیمان و پلیمر با آهک نسبت به سایر افزودنی‌ها نمود بیشتری از خود نشان داد. همچنین مواد پلیمری به علت ایجاد شبکه‌ای سه‌بعدی در قیر و در واقع مسلح کردن قیر می‌توانند موجب افزایش مقاومت آسفالت و استقامت مارشال شوند.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها