اینستاگرام تی پی بین
همایش ، رویداد ، ژورنال
حوزه های تحت پوشش رویداد
 • کاربرد گیاهان دارویی در درمان بیماران مبتلا به دیابت

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1400/06/06
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1400/10/26
  • تعداد بازدید: 205
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: -

  کاربرد گیاهان دارویی در درمان بیماران مبتلا به دیابت

  مقدمه: دیابت از جمله بیماری های مزمن است که به دلیل کمبود یا کاهش عملکرد انسولین موجب افزایش میزان قند خون و اختلالات متابولیسمی بدن می شود. مشاهدات اپیدمیولوژی گواه آن است که با تغییر فرهنگ مصرف رژیم غذایی و روش زندگی از سنتی به صنعتی میزان شیوع بیماری دیابت افزایش یافته است. رعایت رژیم غذایی و درمان های جایگزین علاوه بر کاهش هزینه درمان در بسیاری از موارد موجب پیشگیری و بهبودی دیابت نوع دوم و در بعضی موارد بهبودی رضایت بخش برای بیماران دیابتی نوع اول می شود. هم اکنون داروهای متعددی جهت کاهش میزان قند خون بالا ارایه شده است ولی به دلیل عدم بهبودی کامل این بیماری با مصرف داروهای موجود، تمایل به استفاده از گیاهان دارویی افزایش یافته است.

  روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی است جامعه پژوهش را کلیه بیماران مبتلا به دیابت مراجعه کننده به بیمارستان های منتخب مشهد بودند که از بین آنها 458 نفر که معیار ورود به مطالعه را داشتند به روش نمونه گیری مبتنی بر هدف انتخاب شدند.اطلاعات با استفاده از پرسشنامه در طی مصاحبه ساختار یافته جمع آوری و با نرم افزار spss آنالیز گردید. یافته ها:یافته های حاصل از پژوهش نشان داد که 83 % بیماران مبتلا به دیابت از گیاهان دارویی استفاده می کنند. 79.5 % بیماران از آگاه کردن پزشک و پرستار خود در مورد استفاده از گیاهان دارویی خودداری کرده بودند که این مساله بسیار مهم است زیرا احتمال ایجاد تداخلات دارویی وجود دارد.آگاه نکردن مراقبت کننده های حرفه ای در مورد استفاده از گیاهان دارویی می توانند علل مختلفی داشته باشد که از آن جمله می توان عدم اعتقاد بسیاری از پزشکان و پرستاران به اثربخشی این گیاهان را نام برد.

  نتیجه گیری: نظر به اینکه اکثر پزشکان با مصرف گیاهان دارویی توسط بیماران دیابتی مخالفت می کنند، بسیاری از این بیماران بدون اطلاع پزشک معالج گیاهان دارویی مصرف نموده که عملی خطرناک است لذا باید در مورد استفاده از این روش ها به بیماران، آموزش های لازم داده شود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها