• بررسی نقش فضای سبز در سلامت و بهبود زندگی انسان

  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/11/23
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/12/08
  • تعداد بازدید: 175
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس دبیرخانه رویداد: 09142959557

  بررسی نقش فضای سبز در سلامت و بهبود زندگی انسان

  سبک زندگی مدرن شهری با استرس مزمن، فعالیت بدنی ناکافی، انسان را در معرض خطرات محیطی قرارمی دهد. پیشرفتهای تکنولوژی و کمرنگ شدن تعاملات اجتماعی، لزوم توجه به مسکن و ایجاد فضاهایی که در برقراری تعاملات اجتماعی و ارتقای روابط موثر باشد بیشتر نظر ما را به خود جلب می کند. از این رو فضای سبز به عنوان عاملی که می تواند پویایی اجتماعی، فرهنگی و روانی افراد را سبب شود مورد توجه این تحقیق قرار گرفته است.

  روش تحقیق از نوع توصیفی - اسنادی با استفاده از شیوه کتابخانه‌ای می‌باشد. یافته‌ها حاکی از آن است که گیاهان فضای سبز نقشی روانی، اجتماعی و اقتصادی داشته و در سلامت محیط زیست شهری نیز موثرند. از جمله تاثیرات اقتصادی آنها؛ سبب می‌گردند تا اشخاص با امکانات مالی ضعیف بتوانند از تحرک فیزیکی و جسمی برخوردار شوند و به تبع آن هزینه‌های دارویی و درمانی کاهش می‌یابد.

  و از تاثیرات زیست محیطی میتوان به کاهش آلودگی هوا، آلودگی های شنیداری، دیداری، جلوگیری از فرسایش خاک و باد، جذب پرتوهای زیان آور خورشیدی، تعدیل آب و هوا و میکروکلیما و نیز دفع بوهای ناخوشایند و مزاحم اشاره داشت. بنابراین تامین فضای سبز شهری یک راه حل از انواع فواید شناخته شده برای سلامتی و تندرستی است و تامین دسترسی عادلانه به آن بایستی بعنوان سیاست شهری سلامت محور  مد نظر قرار گیرد.

  پتانسیل فضای سبز در سلامت جوامع انسانی بسیار چشمگیرتر از آن بوده که به آن توجه شده است. بنابراین بایستی سعی بیشتری در حفظ و نگهداری آن باید داشته باشیم. امید است گسترش این گونه فضاها در اولویت برنامه ها قرار گیرد تا گامی مهم در سلامت شهروندان بالاخص گروه پر خطر برداشته شود.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام می کنم
مقالات جدیدترین رویدادها
مقالات جدیدترین ژورنال ها