• نقش مدیریت شهری در بازآفرینی مراکز گردشگری تاریخی مطالعه موردی خانه های تاریخی شهر شیراز

  نویسندگان :
  جزئیات بیشتر مقاله
  • تاریخ ارائه: 1401/07/19
  • تاریخ انتشار در تی پی بین: 1401/07/19
  • تعداد بازدید: 165
  • تعداد پرسش و پاسخ ها: 0
  • شماره تماس ژورنال: 02133202487

  نقش مدیریت شهری در بازآفرینی مراکز گردشگری تاریخی مطالعه موردی خانه‌های تاریخی شهر شیراز

  در این مقاله تلاش شده تا با بهره‌گیری از مدیریت واحد شهری راهکارهایی برای بازآفرینی مراکز گردشگری تاریخی (خانه‌های تاریخی شیراز) که به‌عنوان سرمایه‌های ارزشمند امروز در مرکز توجه نهادهای شهری واقع شده‌اند ارائه گردد، دراین‌باره از بازآفرینی فرهنگی گردشگری به‌عنوان رویکرد اساسی تحقیق استفاده شده است و گردشگری را به‌عنوان یکی از اصول بازآفرینی خانه‌های تاریخی مطرح می‌نماید.

  در این میان شهر شیراز با برخورداری از بافتی تاریخی و واجد ارزش مرمت، حفاظت و نگهداری و دارا بودن پتانسیل‌های بسیار مناسب تاریخی و جاذبه‌های گردشگری، امکانات توسعه فراوانی دارد ؛ بااین‌حال در اثر برخی از سهل‌انگاری‌ها و اقدامات بی‌ملاحظه مشکلات بافت تاریخی در سال‌های اخیر افزایش‌یافته و نیاز به بازآفرینی و احیای فعالانه مراکز گردشگری تاریخی (خانه‌های تاریخی) را ضروری نشان می‌دهد.

  در همین راستا مدیریت شهری می‌تواند نقش مهمی در موفقیت طرح‌ها و برنامه‌های توسعه شهری بخصوص در ارتباط با بازآفرینی مراکز گردشگری تاریخی ایفا نماید. روش تحقیق توصیفی تحلیلی است و با اتکا به‌مرور پیشینه تحقیق از سویی بررسی اسناد مربوط به خانه‌های تاریخی از سوی دیگر به تحلیل مسئله می‌پردازد. یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد که راهکار برون‌رفت از مشکلات خانه‌های تاریخی بر پایه اجرای برنامه‌هایی راهبردی و سیاست‌های تعاملی مدیریت واحد شهری با رویکرد گردشگری به‌عنوان ابزاری موثر در بازآفرینی خانه‌های تاریخی استوار است.

سوال خود را در مورد این مقاله مطرح نمایید :

با انتخاب دکمه ثبت پرسش، موافقت خود را با قوانین انتشار محتوا در وبسایت تی پی بین اعلام میکنید
مقالات جدیدترین رویدادها